Terapia manualna
Terapeuci HRC Rehabilitacja to osoby wszechstronnie wykształcone. Swoja wiedzę rozwijają na kursach, szkoleniach i konferencjach. Postaramy się zapoznać Państwa z metodami terapeutycznymi, za pomocą których przywracają zdrowie i witalność pacjentów.
Terapia manualna:
Historia terapii manualnej sięga kilku tysięcy lat wstecz. Pierwsze wzmianki historyczne dotyczące leczenia problemów kręgosłupa pojawiają się w Egipcie i Azji mniejszej około trzy tysiące lat przed naszą erą. Na przestrzeni wieków zaobserwować można rozwój technik manualnych jako integralnej części medycyny. Gwałtowna ewolucja wraz z podziałem na różne szkoły następuje w wieku dwudziestym. Obecny wygląd terapii manualnej zmienia się bardzo dynamicznie, zgodnie z nowymi odkryciami medycznymi. W ostatnich latach zauważono bardzo intensywny rozwój tej dziedziny, odnotowując ogromne efekty terapeutyczne
Terapia manualna jest praktyczną częścią medycyny manualnej, która zajmuje się ręcznym badaniem i leczeniem zaburzeń czynności narządu ruchu, czyli mięśniami, ścięgnami, nerwami, stawami i więzadłami całego ciała. Wyróżniająca się cechą tej dziedziny fizjoterapii jest bardzo szeroko rozwinięta diagnostyka i globalne podejście do pacjenta. Jest to metoda w pełni bezpieczna i nieinwazyjna. Istotną zaletą terapii manualnej jest likwidowanie przyczyny a nie tylko objawów. Czas prowadzonej terapii zależy od stanu i schorzenia pacjenta, ale jest stosunkowo krótki i nie wymaga leczenia farmakologicznego. Kompleksowa terapia przewiduje również zalecenia dla pacjenta dotyczące wykonywania ćwiczeń w domu, zmierzających do unikania sytuacji wywołujących objawy i do zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia nawrotów.
Zastosowanie:
- Dolegliwości bólowe kręgosłupa.
- Dyskopatie
- Bóle korzeniowe
- Kręgozmyk
- Inne niestabilności
- Stany pourazowe.
- Uszkodzenia więzadeł kolana – ACL, PCL, MCL, itd. oraz łąkotek.
- Zwichnięcie przednie/tylne stawu barkowego.
- Zerwanie struktur mięśniowych – ścięgno Achillesa, mięsień dwugłowy ramienia, grupa kulszowo-goleniowa.
- Po zabiegu artroskopowym
- Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego.
- Endoprotezoplastyka stawów.
- Rekonstrukcja stożka rotatorów.
- Zmniejszona ruchomość stawu.
- Sztywność mięśniowa.
- Dysfunkcje stawów kręgosłupa i obwodowych.
- Stany pooperacyjne/pozabiegowe.
- Długotrwałe unieruchomienie stawów – orteza, gips.
- Przeciążenia mięśniowo-ścięgniste i więzadłowe.
- Niestabilności
- Zmiany zwyrodnieniowe
- Bóle i zawroty głowy
- Zaburzenia żucia