Trening funkcjonalny
Terapeuci HRC Rehabilitacja to osoby wszechstronnie wykształcone. Swoja wiedzę rozwijają na kursach, szkoleniach i konferencjach. Postaramy się zapoznać Państwa z metodami terapeutycznymi, za pomocą których przywracają zdrowie i witalność pacjentów.
Trening funkcjonalny:
Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał aktywność fizyczną lub profesjonalnie zajmował się sportem wie, że nie istnieje dyscyplina, w której zaangażowane do pracy jest całe ciało. Na domiar złego, gruntuje się dominacja sportów asymetrycznych, rozwijających połowiczo ciało zawodnika. Popularne dyscypliny takie jak bieganie, siatkówka czy narciarstwo zjazdowe to dobre przykłady na potwierdzenie powyższych słów. Na domiar złego akcje promujące aktywne spędzanie czasu, tworzą wielu sportowców amatorów, którzy podchodzą do swojego treningu bez podstawowej wiedzy. Takie rozwiązanie często sprzyja pojawieniu się przeciążeń, które wiodą do kontuzji i porzucenia sportu.
Aby temu zaradzić, stworzono trening funkcjonalny. Jest to specyficzny, spersonalizowany zestaw ćwiczeń, obejmujący ruch we wszystkich płaszczyznach. Nazwa treningu – funkcjonalny pochodzi od funkcji, ma on bowiem być jak najbardziej zbliżony do wybranej aktywności. Jego szczególna wartość polega na dopasowaniu pod względem energetycznym, motorycznym i koordynacyjnym do osoby, dla której powstał. Przeznaczony jest dla amatorów oraz dla zawodowców, tym pierwszym służy do przygotowania do aktywności, poprawy wzorców ruchowych i estetyki ruchu, drugim, do wyrównania asymetrii, poprawy - utraconej przez ciężki trening - motoryki i zoptymalizowania ruchów specyficznych dla dyscypliny sportowej.
Skuteczność treningu funkcjonalnego polega dodatkowo na poprzedzającej ocenie funkcjonalnej. Jest to identyfikacja najsłabszych ogniw łańucha kinematycznego. Jeśli przeprowadzona będzie na początku procesu, da niezbędne informacje dotyczące poprawności wykonania oraz wskaże kierunek pracy nad poprawą wzorców ruchowych.
Zastosowanie:
- Etap przejściowy pomiędzy rehabilitacją a powrotem do sportu.
- Przygotowanie do sezonu.
- Działanie profilaktyczne – prewencja urazów.
- Wyrównanie asymetrii sportowych.
- Trening kontroli motorycznej.
- Poprawa zaburzonego wzorca, np chodu.
- Chęć utrzymania formy w okresie braku treningów.